„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”
(Mikołaj Rej)
1 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie oraz zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2 – 3 pokoleń.
To, że własny język ojczysty trzeba pielęgnować i dbać o niego nie ulega wątpliwości. Należy uświadamiać dzieciom a także i dorosłym, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków.
Ze względu na ferie zimowe to święto w naszej szkole obchodziliśmy w marcu. Na korytarzach zostały rozwieszone plakaty z najczęściej popełnianymi błędami językowymi.
Odbył się również konkurs dla klas V – VII, w którym uczniowie rozwiązywali zadania ortograficzne, wskazywali poprawne formy językowe oraz poprawiali błędy językowe i interpunkcyjne. Oto wyniki:
I miejsce – Magdalena Rompza kl. Vc
II miejsce – Oliwia Różek kl. Va
III miejsce ex aeguo – Antonina Turzyńska kl. Vc, Zuzanna Budzisz kl. VII b, Oskar Stolc kl. VII a, Arkadiusz Bullmann kl. VII d
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!