- Powiatowy Konkurs Literatury ,,Kaszubsko-Pomorskie Bajanie”
15 listopada odbył się II Powiatowy Konkurs Literatury ,,Kaszubsko-Pomorskie Bajanie”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie. Z naszej szkoły do wspomnianego konkursu przystąpiło 3 uczniów z klas II-III, którzy przeczytali w języku kaszubskim lub polskim wybrany wcześniej fragment utworu literackiego. Konkurencja była ogromna, 27 uczniów zaprezentowało bardzo wysoki poziom. Ocenie podlegała poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie, modulacja głosu oraz ogólny wyraz artystyczny. Nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze i zajęli następujące miejsca:
W kategorii czytania w języku polskim:
III miejsce – Michalina Księżopolska.
W kategorii czytania w języku kaszubskim:
II miejsce – Jagoda Kotowicz.
Gratulujemy naszym uczennicom.
- Gminny konkurs czytelniczy „Méster bëlnégò czëtaniô”
13 listopada 2024r. w Luzinie odbyły się gminne eliminacje konkursu czytelniczego „Méster bëlnégò czëtaniô”. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział dziesięciu uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Zaprezentowali losowo wybrane teksty w języku kaszubskim.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
W kategorii klas I-II
I miejsce – Izabela Jeleniewska
II miejsce – Zuzanna Kalkowska
III miejsce – Klara Papke.
W kategorii klas III-IV
I miejsce – Antoni Szwemin
III miejsce – Nikodem Swituszak i Nela Ribakowska.
W kategorii klas V-VI
I miejsce – Wiktor Rozenkranc
II miejsce – Jagoda Lizurej
III miejsce – Paweł Firmanty
Wyróżnienie – Małgorzata Orlikowska
Osoby, które zdobyły I i II miejsca będą reprezentować naszą gminę w Rumii na szczeblu powiatowym.
- Szkolny konkurs czytelniczy „Méster bëlnégò czëtaniô”
8 listopada 2024r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do konkursu czytelniczego „Méster bëlnégò czëtaniô”. Udział wzięły 22 osoby z klas I-V, które musiały przeczytać losowo wybrane teksty w języku kaszubskim. Uczniowie bardzo ładnie przygotowali się do tego konkursu, dlatego też trudno było wyłonić zwycięzców i uczestników etapu gminnego.
Komisja zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc:
W kategorii klas I-II
I miejsce – Izabela Jeleniewska i Zuzanna Kalkowska;
II miejsce – Klara Papke;
III miejsce – Magdalena Poltrok i Dominik Rohde;
W kategorii klas III-IV
I miejsce – Nikodem Swituszak i Antoni Szwemin;
II miejsce – Marcelina Potrykus;
III miejsce – Zuzanna Grabowska i Agata Pobida;
W kategorii klas V
I miejsce – Wiktor Rozenkranc;
II miejsce – Paweł Firmanty;
III miejsce – Jagoda Lizurej i Małgorzata Orlikowska;
Gratulujemy!
- Konkurs szkolny „Kaszubskie bajanie”
18 października 2024r odbył się szkolny etap Powiatowego Konkursu Literatury Kaszubsko – Pomorskiej „Kaszubskie bajanie”. Uczniowie czytali wcześniej otrzymane teksty w języku kaszubskim lub w języku polskim w zależności od ich wyboru. W konkursie wzięło udział 21 uczniów naszej szkoły uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego. Laureatami zostały następujące osoby:
W kategorii czytania w języku polskim:
Zuzanna Lesnau – I miejsce;
Michalina Księżopolska– II miejsce;
Maria Grubba – III miejsce
W kategorii czytania w języku kaszubskim:
Nikodem Swituszak – I miejsce;
Jagoda Kotowicz – II miejsce;
Nela Ribakowska – III miejsce;
Gratulujemy.
- Zdrowy Czwartek
W dniach 29-31 listopada uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego w ramach organizowanego w naszej szkole Zdrowego Czwartku sprzedawali przekąski przygotowane przez ich rodziców. Bardzo dziękujemy Rodzicom za trud, wysiłek i pomysłowość w przygotowaniu kolorowego i ciekawego stołu sprzedażowego.
Udało się nam zarobić kwotę 1668 zł, która zostanie przeznaczona dla dzieci np. na pizzę, lody czy nagrody i rekwizyty do przedstawienia.
- Popcorn na języku kaszubskim
Kukurydza to jedno ze zbóż, które na Kaszubach w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność i którego wzrost można obserwować wokół nas. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać ją na lekcjach języka kaszubskiego.
Uczniowie przynieśli ziarna kukurydzy i wspólnie przygotowali pyszny popcorn. Potem z radością go spożywali oglądając filmy o Kaszubach i wykonując ciekawe obrazki.
- Kanapki na języku kaszubskim
W drugiej połowie września i na początku października na zajęciach języka kaszubskiego uczniowie przygotowywali zdrowe i ulubione kanapki. Rodzice przygotowali dzieciom wszystkie potrzebne składniki i na lekcji zrobili pyszne kanapki, które z apetytem zjedli. Przypomnieli sobie również kaszubskie nazwy związane z kanapkami.
- Rozpoczęcie zajęć z języka kaszubskiego (rok szkolny 2024/25)
We wrześniu 99 uczniów naszej szkoły rozpoczęło naukę języka kaszubskiego, wśród nich znalazło się 40 uczniów, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z tym językiem.
Na pierwszych zajęciach zapoznali się z systemem pracy na języku kaszubskim oraz programem, otrzymali nowe książki i przedstawili swoje propozycje do pracy.
Wszyscy z nową energią i radością przystąpili do pracy i nowych wyzwań.