RODZINA SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II




A tak to się zaczęło...
Historia Rodziny Szkół

                16 października 1998 r. w dwudziestą rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II w Publicznej Szkole Podstawowej nr 41 (obecnie Zespół Szkół Integracyjnych) w Radomiu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II. Przyjęcie takiego patrona było zaszczytem dla uczniów, grona pedagogicznego i rodziców oraz zobowiązaniem, by wcielać w życie nauczanie Papieża. Wydarzenie to zainspirowało jednego z rodziców, pana Zbigniewa Gumińskiego, mającego w tej placówce troje dzieci, do odszukania w Polsce szkół, których patronem jest Ojciec Święty.
                Poprzez kurie diecezjalne i kuratoria oświaty rozpoczął się niełatwy etap poszukiwania szkół noszących imię Jana Pawła II. Nie było to proste zadanie, ponieważ nikt nie posiadał takich informacji.
                20 listopada 1998 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 41 w Radomiu odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół, których patronem jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Zaproszenie skierowano do 33 szkół, odnalezionych w wyniku żmudnych poszukiwań.
                Głównym celem przyjazdu było wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń oraz opracowanie planu działań dydaktyczno-wychowawczych, które przygotowałyby jak najlepiej wszystkich uczniów do spotkania z Patronem w Polsce. Aby pogłębić wiadomości o życiu i nauce Ojca Świętego, postanowiono zorganizować konkursy o zasięgu ogólnopolskim: wiedzy o patronie, plastyczny i literacki.
                Pomysł pana Zbigniewa Gumińskiego dotyczący współpracy szkół noszących imię Jana Pawła II okazał się strzałem w dziesiątkę.

Kardynał Stanisław Dziwisz o „Rodzinie Szkół”

                „Ludzie młodzi byli zawsze uprzywilejowanymi adresatami słów Ojca Świętego i przedmiotem jego szczególnej troski i miłości. Cieszę się więc, że młodzież z Jego ukochanej Ojczyzny – obierając go za patrona swoich szkół – odwdzięcza tę Jego miłość również po jego śmierci. W ten sposób urzeczywistnia się jedno z ostatnich zdań przez Niego wypowiedzianych: Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie...
                Szkoła to nie tylko miejsce edukowania i wychowywania przyszłych pokoleń, ale też miejsce kształtowania przyszłości narodu i żyjącego w tym narodzie Kościoła. [...] Ojciec Święty patronujący tylu szkołom w Polsce nie przestaje zatem pomagać Ojczyźnie i Kościołowi.

Stanisław kard. Dziwisz
Arcybiskup Metropolita Krakowski

w Polsce jest już 1230 szkół imienia Jana Pawła II

Od 2006 roku rodzina szkół imienia Jana Pawła II zwiększyła się do 1230 placówek. Najwięcej z nich znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej.
Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich w 1998 r., w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Przed kanonizacją papieża-Polaka wydany zostanie drugi tom albumu dokumentującego działalności szkół papieskich w Polsce. Gotowy będzie w kwietniu br. Autorzy chcą rozesłać opracowanie – podobnie jak to było z częścią pierwszą – do ponad stu największych bibliotek w Europie i na świecie. Pomysłodawca albumu oraz jeden z inicjatorów utworzenia rodziny szkół papieskich Zbigniew Gumiński powiedział, że album będzie wizytówką szkół z dumą noszących imię Jana Pawła II. – Będzie to świadectwo, kim dla nas był i jest Papież -Polak – dodał.
Druga część publikacji dotyczyć będzie okresu od pierwszej rocznicy śmierci do kanonizacji Jana Pawła II. Podobnie jak tom pierwszy, publikacja trafi do ponad stu bibliotek narodowych na całym świecie.
– Pokolenie JPII trwa nadal. Najlepszym tego dowodem jest, że tak wiele szkół chce wychowywać młodzież w oparciu o wartości płynące z pontyfikatu Jana Pawła II. Dzieci poznają patrona poprzez różne formy: konkursy, pielgrzymki czy udział w Dniu Papieskim – powiedział Zbigniew Gumiński.
Pierwsza część albumu dokumentuje 7 lat działalności rodziny szkół papieskich, relacje z ogólnopolskich zjazdów, pielgrzymek na Jasną Górę oraz spotkań z Janem Pawłem II. W albumie zamieszczono kilkaset fotografii, m.in. sztandarów, popiersi i pomników poświęconych Janowi Pawłowi II. W albumie zamieszczono też dane teleadresowe szkół papieskich w Australii, Kanadzie, USA i na Litwie. Podobnie będzie z częścią drugą.
Najwięcej szkół, których patronem jest Jan Paweł II znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich (1998), w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Pierwszymi szkołami, które obrały sobie za patrona Papieża-Polaka były placówki w Myśleniach i Gdańsku. Było to w 1990 roku.
Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie Papieża-Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do przyjmowania w żywy sposób nauk papieskich poprzez realizowanie ich w życiu. Ponadto szkoły organizują konkursy o różnej tematyce i zawody sportowe, a wszystko to w celu upowszechniania nauki patrona szkół Jana Pawła II.